Serwis Samorzędowego Przedszkola Integracyjnego Nr 16 w Białej Podlaskiej
Ostatnie artykuły
Nawigacja
***

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
» Gości online: 3

» Użytkowników online: 0

» Łącznie użytkowników: 10
» Najnowszy użytkownik: irena bednarek
Konkurs recytatorski
13 grudnia w naszej placówce odbył się "Drugi przedszkolny konkurs recytatorski". Wzięło w nim udział 13 dzieci.
 1. Jaś Chudzik
 2. Weronika Jabłońska
 3. Jaś Derlukiewicz
 4. Bartek Szymaniuk
 5. Amela Kożuchowska
 6. Jula Karczmarz
 7. Marcel Butkiewicz
 8. Gabryś Sowa
 9. Zosia Kasjaniuk
 10. Jula Juszczuk
 11. Jakub Pauta
 12. Krystian Smoleń
 13. Jagoda Adach.
Jury miało nielada wyzwanie, by wyłonić zwycięzcę. Po długiej naradzie trzy wyróżnienia otrzymali - Kubuś Pauta, Marcel Butkiewicz oraz Weronika Jabłońska. Każdemu uczestnikowi wręczono dyplom oraz drobny upominek. Dziękujemy Rodzicom za przygotowanie dzieci do konkursu.


Mikołajki 2018
Wizyta świętego Mikołaja w naszym Przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Przygotowują się do niego starannie. Każda grupa wykonała bardzo ciekawe prace plastyczne płaskie i przestrzenne, na których oczywiście króluje Mikołaj.
Oprócz prac plastycznych, wszystkie grupy przygotowały piosenkę lub wiersz, które będą mogły zaprezentować przed tak wyjątkową osobą. Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień. Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Już od samego rana zawitał do naszego Przedszkola, lecz zanim zaczął odwiedzać dzieci w grupach, obejrzał na wystawie przygotowane przez nich prace. Chyba był bardzo zadowolony z efektów, bo uśmiech nie schodził mu z twarzy. Jednak długo to nie trwało, bo Mikołaj wiedział, że za drzwiami czeka na Niego dużo, dużo dzieci.
Nasz gość zaczął swoją wizytę od naszych najmłodszych. Dzieci z grupy I i III pierwszy raz witały Mikołaja w Przedszkolu. Wszystkie bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność, obawę, a nawet lęk. Trwało to jednak krótko. Maluszki dzielnie zaśpiewały przygotowaną piosenkę, rozmawiały z Mikołajem, opowiadały o zabawach w przedszkolu i oczywiście chwaliły się, że są bardzo grzeczne. Mikołaj wręczył każdemu dziecku wspaniały prezent i musiał się pożegnać, ponieważ czekały na niego jeszcze dzieci w ośmiu grupach.
A prezenty były wspaniałe. Królowały zabawki, ale również książki, kredki a nawet bilety do kina.

Zdjęcia zrobione z Mikołajem, będą wspaniała pamiątką tego spotkania.

Dzieci długo wspominały ten dzień, dzieliły się wrażeniami, ponownie oglądały prezenty, zerkały przez okno z nadzieją, że jeszcze raz zobaczą naszego gościa i pomachają mu na pożegnanie.


Jesienne zajęcia
Dnia 21 listopada (w środę) w grupie 4-5-latków odbyły się zajęcia o tematyce jesiennej. W czasie spotkania dzieci zaprezentowały swoje umiejętności wokalno-recytatorskie oraz wzięły udział w jesiennych konkurencjach tj. „Poszukiwanie kasztanów” oraz „Łowienie liści”. Był też czas na relaks podczas jesiennych masażyków, który dał wiele radości i dzieciom, i rodzicom. Podsumowaniem zajęć było wykonanie jesiennej pracy plastycznej „Pod parasolem”, której towarzyszyło duże skupienie i zaangażowanie zarówno małych, jak i dużych uczestników. Mile spędzony czas z rodzicami w przedszkolu na długo pozostanie w naszej pamięci.


Święto Niepodległości
W tym roku, obchody Święta Niepodległości w naszym Przedszkolu nabrały szczególnie uroczystej oprawy. Budynek przedszkolny jak co roku udekorowany został biało-czerwoną flagą, natomiast sala grupy „Kaczek” zamieniona została w scenę teatralną, na której dominowały barwy narodowe i symbole patriotyczne. Dzieci ze wszystkich grup i pracownicy przedszkola zostali zaproszeni na uroczysty apel.
Nasze przedszkole wzięło udział w wyjątkowej inicjatywie Ministerstwa Edukacji Narodowej z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. O godzinie 11.11 wszyscy odśpiewaliśmy hymn państwowy - „Mazurek Dąbrowskiego”.
Sześciolatki z grupy „Kaczki” przedstawiły program artystyczny składający się z wierszy okolicznościowych i pieśni patriotycznych. Mali aktorzy w strojach regionalnych, pod opieką pań nauczycielek - piosenką, wierszem i tańcem, „oprowadziły” widzów przez historię naszego kraju, jego geograficzne zróżnicowanie i bogatą tradycję.
Występ przedszkolaków nagrodzony został gromkimi brawami, a ich przygotowanie, zaangażowanie, postawa patriotyczna i artystyczny talent - doceniony przez grono pedagogiczne i przedszkolaki z innych grup.
Uroczystość zakończyła projekcja filmu „Polak Mały”, który opowiadał o symbolach narodowych. Dyrektor Przedszkola – Pani Iwona Jędryczkowska, zakończyła spotkanie dziękując dzieciom za piękny występ, nauczycielkom – Paniom: Annie Kirczuk, Beacie Parchomiuk i Katarzynie Rokak za przygotowanie tak pięknego przedstawienia.


Pasowanie na Przedszkolaka
Pasowanie na przedszkolaka to wyjątkowa uroczystość dla dzieci rozpoczynających swoją przygodę z przedszkolem. W naszym przedszkolu święto to odbyło się 7 listopada. Od samego rana trwały przygotowania, w sali gromadzili się zaproszeni goście. Uroczystość rozpoczęła się występem dzieci, które prezentowały przygotowane piosenki, tańce oraz wierszyki. Dla wszystkich dzieci był to pierwszy tak ważny występ. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcia ramienia każdego przedszkolaka ogromną kredką przez Panią Dyrektor. Dla przedszkolaków było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech. Następnie wszyscy obejrzeli tańce przygotowane przez dzieci i Panie z najstarszej grupy „Kaczki”. Zakończenie uroczystości osłodził maluchom pyszny tort.


Spotkanie z jeżem
23.10. / wtorek/ w grupie drugiej odbyło się jesienne spotkanie z rodzicami, pt. „Spotkanie z jeżem”. Dzieci dały popis swoim umiejętnościom. Pięknie śpiewały piosenki, zagrały role w krótkiej inscenizacji oraz zatańczyły do piosenki o jesieni. Przedszkolaki zostały nagodzone przez rodziców gromkimi brawami. Następnie wszyscy zabrali się do wykonania z masy solnej jeżyków. Z przyjemnością obserwowaliśmy wspaniałą współpracę dzieci z rodzicami. Spotkanie było również okazją do rozmów dotyczących funkcjonowania naszej grupy. Czas upłynął nam pod znakiem dobrej zabawy.


Jesienne ludki
Zbieramy kasztany, robimy w nich dziurki, a wtedy je można nawlekać na sznurki...
We wtorek 12 października w Naszym Przedszkolu miało miejsce rozstrzygnięcie jesiennego konkursu plastycznego „Jesienny ludek”. Dzieci wraz z pomocą rodziców miały możliwość zaprezentować swoje pomysły na postać lub zwierzaczka wykonanego z darów jesieni. Prace okazały się niezwykle pomysłowe, barwne i zaskakujące. Komisja składająca się z nauczycielek : Wiesławy Ulity, Natalii Hałabudy i Moniki Tarasiuk nagrodziła wszystkich uczestników konkursu. Wyróżnienia za najbardziej twórcze i ciekawe prace otrzymali:
 • Julka Lipińska gr. I,
 • Zosia Sołtysiak gr. I,
 • Fabian Osipiuk gr. I,
 • Lena Sobieraj gr. I,
 • Emilka Kaliszuk gr. III,
 • Maja Meges gr. IV,
 • Gabriel Sowa gr. V,
 • Krystian Smoleń gr. V,
 • Jagoda Adach gr. V,
 • Ola Osypisk gr. V.
Jesienne Ludki można będzie podziwiać do końca najbliższego tygodnia w holu przedszkola. Wszystkim serdecznie gratulujemy!


Kolejne wypieki
W piątek 19.10. panie z grupy II wraz z Dziećmi przekształciły przedszkolną salę w prawdziwą piekarnię. Omawiając blok tematyczny związany z powstawaniem pieczywa, chcąc przybliżyć istotę robienia wypieków, zorganizowały pieczenie chleba oraz drożdżowych bułeczek. Krok po kroku omawiały, z jakich składników powstaje dane pieczywo. Dzieci dodawały składniki – po kolei nazywały je, mieszały zaczyn. Na koniec degustowały pyszne wypieki.


Maluszkowe wypieki
We wtorek w „Maluszkach” odbyły się zajęcia poświęcone tradycji pieczenia chleba i pieczywa.
Celem zajęć było poznanie kolejnych etapów powstawania chleba, począwszy od siewu zboża poprzez zbiory i wypiek w piekarni. Dzieci poznały także różne rodzaje mąk oraz ciemnie i jasne pieczywo.
Inauguracją zajęć było własnoręczne formowanie pieczywa z masy solnej w przedszkolu. Starannie zostały połączone wszystkie składniki a przedszkolaki dokładnie próbowały odwzorować kształt bułeczek, rogalików i chałek.
Po skończonej pracy na dzieci czekały świeże, chrupiące chałki z masełkiem, które tak smakowały, że dzieci prosiły o dokładkę.


W Zakładzie Piekarsko-Ciastkarskim
Dnia 16.10. 2018r dzieci z Grupy III- Muchomorki odwiedziły ZAKŁAD PIEKARSKO- CIASTKARSKI „SPOŁEM” PSS z ulicy Północnej.
Z uwagą i w skupieniu obejrzały urządzenia służące do wypieku chleba i bułek. Wysłuchały informacji o pracy piekarza a następnie ochoczo zabrały się do wyrobu pieczywa nadając mu własny oryginalny kształt.
Małe łasuchy degustowały ciastka i bułki wypiekane w tejże Piekarni wyjaśniając, …że są najsmaczniejsze jakie dotąd jadły…
Dzieci i Panie bardzo dziękują za pouczająca „Wyprawę w świat pracy piekarza”.


Dzień Edukacji Narodowej 2018
W piątek (12go października) odpowiadając na zaproszenie dzieci, wszyscy pracownicy naszego przedszkola zebrali się w sali ,,Kaczek".
...A tam niespodzianka!
Z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej dzieci wraz ze swoimi wychowawczyniami przygotowały specjalny występ. Były piosenki, wiersze oraz podarunki – piękne, własnoręcznie wykonane laurki dla Pań i słodki upominek dla każdego przedszkolaka. Dzieci w ten sposób podziękowały za opiekę, wychowanie, naukę, troskliwe ramiona, dobre rady, czyste sale, wszelkie naprawy i smaczne posiłki.

Kochane Dzieci - bardzo Wam dziękujemy:)
Dla Was będziemy starać się jeszcze, jeszcze, jeszcze bardziej.