Serwis Samorzędowego Przedszkola Integracyjnego Nr 16 w Białej Podlaskiej

Ostatnie artykuły

Nawigacja

***


Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie online

-> Gości online: 2

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 10
-> Najnowszy użytkownik: irena bednarek

Brzechwa dzieciom – dzieci Brzechwie

W ramach obchodzonego w tym roku jubileuszu nadania placówce imienia Jana Brzechwy, w naszym przedszkolu odbył się cykl poświęconych patronowi konkursów pod hasłem „Brzechwa dzieciom – dzieci Brzechwie”. Jeden z nich, quiz pt. „Wszyscy znamy utwory naszego patrona Jana Brzechwy”, przeprowadzony został we wtorek, 4 czerwca. Miał on za zadanie podsumować zajęcia czytelnicze dotyczące zbiorów literatury tegoż autora, a także sprawdzić, co z tej wiedzy zapamiętali nasi milusińscy.
Celem konkursu, było nie tylko ugruntowanie wiedzy o twórczości Jana Brzechwy, ale przede wszystkim rozwijanie wśród dzieci zainteresowań czytelniczych, poznawanie przez nich języka literackiego, rozwijanie wyobraźni, mowy, myślenia i uczuć.

Skąd wybór Brzechwy na naszego patrona? Bo to prawdziwy czarodziej słowa. Jego popularność wśród kilku już pokoleń jest niezwykła, o czym świadczą nakłady wciąż wznawianych książek, ale także setki listów, które mistrz pióra otrzymywał od dzieci. Nie tylko my, ale przecież nasi rodzice i dziadkowie wiedzą, że: „nad rzeczką opodal krzaczka, mieszkała Kaczka Dziwaczka”, że „na tapczanie siedział leń”, a „w kącie stała Samochwała”. We wtorkowe przedpołudnie przedszkolaki z naszej placówki dowiedziały się też, że Jan Brzechwa tak naprawdę nazywał się Jan Lesman i że pod tym nazwiskiem znali go jego rówieśnicy z podwórka. Mały Jaś był wesoły, psotny i czasami dokuczał swojej siostrze, ciągnąc ją za warkocze. Swój pierwszy wiersz napisał, gdy był jeszcze dzieckiem, i poświęcił go właśnie jej. Gdy dorósł, swoje utwory pokazał znanemu wtedy poecie, który dał mu cenne wskazówki. To właśnie za jego poradą Jan Lesman zaczął się podpisywać jako Jan Brzechwa i takim już pozostał w pamięci kolejnych pokoleń małych czytelników.

Ta biografia urzekła również naszych milusińskich, którzy z jeszcze większym zapałem zgłaszali się do konkursowych zadań. Dzieci bezbłędnie odpowiadały na pytania dotyczące najpiękniejszych i najbardziej rozsławionych utworów pana Brzechwy, takich jak: „Na straganie”, „Tańcowała igła z nitką” czy „Kaczka Dziwaczka” . Przy okazji przypomniały sobie wyliczanki („Entliczek – pętliczek”) i dni tygodnia („Tydzień”). Prawdziwą lekcję dobrego wychowania dały im z kolei utwory: „Samochwała”, „Skarżypyta”, „Kłamczucha” i „Leń”, a historia „Sójki” przestrzegła przed zbytnim ociąganiem się. Dla odważnych były też zadania zręcznościowe… Na zakończenie wszyscy uczestnicy wspólnie zaśpiewali piosenkę „Kaczka Dziwaczka”. To była naprawdę niezwykła literacka przygoda!

Ewelina Orzechowska-Kucharczyk

Fotoreportaż zamieszczamy ***TUTAJ***

Wygenerowano w sekund: 0.07
2,207,775 unikalne wizyty