Serwis Samorzędowego Przedszkola Integracyjnego Nr 16 w Białej Podlaskiej

Ostatnie artykuły

Nawigacja

***


Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie online

-> Gości online: 3

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 10
-> Najnowszy użytkownik: irena bednarek

Europejski Tydzień Autyzmu w przedszkolu

Autyzm – łagodnie brzmiące słowo. Tysiące osób pewnie nie słyszało, że oznacza ono zaburzenia umysłu, które na dodatek przebiegają w sposób nieprzewidywalny. W dniach 1-7 grudnia obchodzimy w przedszkolu Europejski Tydzień Autyzmu. To czas, by uświadomić wszystkim, co naprawdę kryje się pod tym hasłem.

Autyzm myli zmysły. Cukier może mieć nagle gorzki smak; spokojna kołysanka zabrzmi niczym dzwon; twarz mamy zmienia się w obcą, rozmazaną plamę; kiedy zakładasz miękką aksamitną bluzkę – boli skóra; kilka obcych twarzy odbierasz niczym armię wroga. Każdy przypadek jest indywidualny, jedyny w swoim rodzaju. Chorych może pobudzić kropla deszczu albo zapach zaparzanej kawy. My tego nie zauważamy, oni to widzą i czują wbrew sobie. Autyzm to życie na huśtawce, za niewidzialną szybą, na krawędzi dwóch światów… W naszym przedszkolu w ramach solidaryzowania się z tą akcją, dzieci i panie założyły niebieskie ubrania, które symbolizują wsparcie i zrozumienie dla dzieci chorych na autyzm. W poszczególnych grupach prowadzone były też pogadanki, uczące tolerancji wobec nich. Nasi milusińscy już wiedzą, że nie należy dziwić się i śmiać, gdy chory na autyzm rówieśnik uporczywie szuka jednego widelca, którym będzie jeść posiłek, chce zawsze stać z jedną osobą w parze czy też upiera się, by to on właśnie jako pierwszy mógł zaświecić światło albo otworzyć drzwi. Dzieci wiedzą, że takie pragnienia mają dla chorych zupełnie inne, o wiele większe znaczenie niż dla pozostałych. Uświadamiając zdrowym przedszkolakom, czym jest ta dziwna choroba i pomagając im spojrzeć na świat oczami chorych dzieci, podnosimy świadomość społeczną na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu i przyczyniamy się do tego, by nie były one powodem do dyskryminacji.
W ramach projektu dzieci wspólnie wykonały plakat pod hasłem „Jesteśmy z wami”, który zadedykowały autystycznym przedszkolakom z naszej placówki. Można go zobaczyć w sali grupy „Modraczki”, gdzie wisi na honorowym miejscu.

Europejski Tydzień Autyzmu wciąż trwa! To dobry moment do tego, by o chorobie, która dotyka tak wiele dzieci, rozmawiać nie tylko w murach placówki integracyjnej. Zachęcamy rodziców do uwrażliwiania swoich pociech na kwestie „inności”, do rozmów o tolerancji i o tym, jak reagować na autyzm. A przede wszystkim zapraszamy do współpracy! Nasi specjaliści chętnie podpowiedzą, jak rozmawiać z dzieckiem.

Fotorelacja - ***TUTAJ***

Wygenerowano w sekund: 0.05
2,208,036 unikalne wizyty