Serwis Samorzędowego Przedszkola Integracyjnego Nr 16 w Białej Podlaskiej

Ostatnie artykuły

Nawigacja

***


Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie online

-> Gości online: 11

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 10
-> Najnowszy użytkownik: irena bednarek

Powitanie

Witamy w Serwisie Samorządowego Przedszkola Integracyjnego Nr 16
im. Jana Brzechwy
Biała Podlaska, ul. Wesoła 21-23
tel. 0 (pref.) 83 341-64-69, 341-64-70 E-Mail: p16bp@o2.pl


Staramy się, by nasze Przedszkole było przedszkolem XXI wieku,
przedszkolem dla wszystkich, w którym "...nic na siłę, nic wbrew woli wychowanka,
lecz razem z nim i dla niego..." (Ks. Jan Bosko),
przedszkolem, w którym bawią się i uczą zarówno dzieci zdrowe jak i niepełnosprawne.

Kodowanie z ozobotem

16 października dzieci z grup Biedronki i Kaczki uczestniczyły w zajęciach pt. „Kodowanie z ozobotem”, które przeprowadziła pani Dorota Domańska. Ozobot to mały, ale bardzo inteligentny robot do nauki programowania. Podczas zajęć dzieci zostały wprowadzone w tematykę darów jesieni: owoców i warzyw, a następnie przedszkolaki kodowały sposób poruszania się i efekty świetlne ozobota. Sprawdzały, czy ozobot właściwie odczytuje kody wyrysowane na karcie. Cieszyły się z efektów własnej pracy i sukcesów robota.

Zapraszamy rodziców na stronę internetową www.edu-sense.com na której znajdują się propozycje krótkich aktywności dzięki, którym dziecko szybko pozna tajniki programowania (bezpłatny dostęp do specjalnie przygotowanych kart pracy i materiałów dodatkowych do druku).


Szanowni Rodzice

W związku z trudną sytuacją epidemiczną związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa przekazujemy plakaty informacyjne na ten temat.

Jednocześnie przypominamy, że warunkiem ochrony przed zakażeniem koronawirusem jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa: prawidłowe noszenie maseczki, częste mycie i odkażanie rąk oraz zachowanie dystansu społecznego.


Jemy zdrowo

Dzieci z grupy II we wtorek 06.10.2020 z samego rana przyszły do przedszkola obładowane świeżutkimi owocami i warzywami. Przez cały ranek oglądaliśmy , wąchaliśmy, nazywaliśmy i porównywaliśmy przyniesione przez siebie skarby natury. Na zajęciach dowiedzieliśmy się: co owoce mają w środku, po co są nasionka, jak smakują i pachną, poznaliśmy zalety jedzenia warzyw i owoców dla organizmu, poznaliśmy pojęcie „witaminy”. Zrobiliśmy soki i koktajle, które obłędnie smakowały i pachniały. Próbując przygotowane smakołyki niektórzy z nas przełamywali własną niechęć do jedzenia niektórych pokarmów. Ten dzień był bardzo pachnący i smakowity.


Dzień uśmiechu

2 października w przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Uśmiechu, który przypada na pierwszy piątek października. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej, uśmiechniętej buzi. W tym dniu przedszkole zamieniło się w żółtą, magiczną i uśmiechniętą krainę. Wszyscy byli witani z uśmiechem na twarzy. Specjalnie z okazji tego radosnego dnia została przygotowana dekoracja w Sali. Nie zabrakło też zabaw i tańców z uśmiechem na twarzy.
W Zofii Lasku

Dnia 25 września przedszkolaki z grupy Modraczki wraz z paniami wybrały się na wycieczkę do Zofii Lasku. W parku dzieci obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie, oznaki jesieni oraz zbierały żołędzie, szyszki i liście. Następnie aktywnie spędziły czas na placu zabaw. Wróciły zmęczone ale radosne z pierwszej przedszkolnej wycieczki.


Dzień Pustej Klasy

25 września świętujemy Dzień Pustej Klasy. Jest to wyjątkowa, międzynarodowa inicjatywa promująca wartość edukacji na świeżym powietrzu. Wszystko po to, aby odkrywać wartość edukacji terenowej – prawdopodobnie najbardziej uszczęśliwiającej formy edukacji na świecie. Dlatego w naszym przedszkolu dziś dużo działo się w ogrodzie. Grupy II i IV, dodatkowo wybrały się na spacer do parku w poszukiwaniu jesieni. Pogoda dopisywała a przedszkolakom nie znikał uśmiech z twarzy.


Dzień Przedszkolaka

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"

20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce bowiem Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Nasze przedszkolaki świętowanie rozpoczęły w poniedziałek 21 września od wspólnych zabaw i tańców. Tego dnia, dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy i udziału w konkursach. Przedszkolaki rzucały kółkami do celu, chodziły z krążkiem na głowie, uczestniczyły w zabawach z wykorzystaniem chusty animacyjnej oraz zmagały się z balonami, które na końcu ozdobiły, zgodnie z własnymi pomysłami. Radość, śmiech i głośny doping uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie. Wszystkim przedszkolakom życzymy wielu uśmiechu na co dzień i żeby pobyt w przedszkolu okazał się niezapomnianą przygodą.


Dzień Kropki

Kropka z książeczki o Vashti stała się pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji - Międzynarodowego Dnia Kropki. Od pięciu lat 15 września obchodzi się International Dot Day. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. Motywem przewodnim jest kropka. Również i w naszym przedszkolu tego dnia powstały kropkowe dzieła sztuk.


Uwaga Rodzice

Drodzy Rodzice!

W związku ze zbliżającym się dniem 1 września 2020 r. i rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym prosimy o pobranie i wypełnienie załączonych dokumentów: deklaracji pobytu dziecka w przedszkolu i zaleceń dla rodziców. Wypełnione i podpisane dokumenty prosimy dostarczyć w jednym egzemplarzu do przedszkola w ciągu najbliższych dni - najpóźniej do 2 września 2020 r.


Komunikat


Informuję, że 18 maja 2020 r. przedszkole zostanie częściowo otwarte.

Rodzice naszych wychowanków, którzy chcą skorzystać z opieki przedszkolnej proszeni są o wypełnienie poniższej deklaracji i przesłanie na adres malilowy przedszkola. W pierwszej kolejności do przedszkola będą przyjmowane te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu. Pierwszeństwo mają dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID -19.

Marcin Szwed
Dyrektor ZSO Nr 2
w Białej Podlaskiej

Deklaracja dla rodzica - ***TUTAJ***

Oświadczenie Prezydenta Miasta Biała Podlaska w sprawie przedszkoli


Oświadczenie Prezydenta Miasta Biała Podlaska w sprawie przedszkoli

Wiem, jak ważną potrzebą wielu rodziców, mieszkańców naszego miasta, jest powrót maluchów do żłobków i przedszkoli.
W sprawie ich bezpieczeństwa nie można podejmować pochopnych decyzji.
Po konsultacji z dyrektorami tych placówek zdecydowałem, że żłobki i przedszkola będą otwarte wtedy, gdy zapewnimy im maksimum bezpieczeństwa.
Rząd w tej trudnej sytuacji odpowiedzialnością za otwarcie przedszkoli i żłobków obarczył samorządy.

Wieczorem 30 kwietnia 2020 r. Główny Inspektor Sanitarny wydał wytyczne przeciwepidemiczne dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Wytyczne określają wymogi, jakie powinny być spełnione w przypadku otwartych żłobków i przedszkoli. Rząd rekomenduje działania bardzo restrykcyjne, m.in.:

 • oddział może liczyć maksymalnie 12 dzieci, za zgodą organu prowadzącego – 14
 • dzieci mogą przebywać tylko w 1 sali i pod opieką tych samych opiekunów
 • na dziecko musi przypadać min. 4 m2 powierzchni
 • poszczególne grupy dzieci nie mogą się ze sobą spotykać
 • wszystkie przedmioty niedające się zdezynfekować mają zostać usunięte z sali
 • w szatni może przebywać 1 rodzic na 15 m2
 • rodzice muszą wydać zgodę na pomiar temperatury dziecka
 • rodzice, wchodząc do przedszkola, muszą dezynfekować ręce, nakładać rękawiczki, zakrywać nos i usta
 • personel opiekujący się dziećmi musi być w rękawicach oraz zakrywać nos i usta
 • dystans między nauczycielami i rodzicami musi wynosić 2 m
 • wydano zakaz przyprowadzenia dziecka podejrzanego chorobowo lub z kontaktu z kwarantanny
 • dziecko z niepokojącymi objawami choroby należy izolować.
Analizujemy zalecenia rządu. Poprosiłem Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną o rekomendację w sprawie otwarcia placówek w Białej Podlaskiej oraz skierowałem szereg pytań dotyczących sposobu funkcjonowania przedszkoli i żłobków w okresie pandemii.

Dyrektorzy przygotowują wewnętrzne procedury regulujące działanie placówek zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego oraz określają zapotrzebowania na środki ochrony osobistej.
Placówki dokonały także analizy potrzeb rodziców w zakresie zapewnienia opieki nad dziećmi.
W poniedziałek 4 maja dyrektorzy placówek przedstawili mi stan przygotowań do częściowego otwarcia przedszkoli i żłobków. Mają wiele wątpliwości, bowiem bardzo trudno jest wdrożyć wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego.
Opinia jest zgodna – otwarcie przedszkoli od 6 maja jest nierealne, jeśli chcemy zachować wszelkie możliwe zasady bezpieczeństwa. Prace nad procedurami mają być kontynuowane. Zamówiliśmy środki ochrony osobistej zgodnie z zapotrzebowaniem wykazanym przez dyrektorów.

Po zakończeniu przygotowań, gdy uzyskam pozytywną opinię w sprawie procedur, zwrócę się do służb sanitarnych o wydanie zgody na dopuszczenie każdej placówki do częściowego otwarcia.

Decyzja o otwarciu placówek nie może być podyktowana doraźnymi celami. Kwestie bezpieczeństwa dzieci i ich rodzin, pracowników nie mogą podlegać jakimkolwiek kompromisom. Wszyscy oczekujemy powrotu do normalnego funkcjonowania żłobków i przedszkoli, jednak w tej chwili priorytetem jest zdrowie.

O terminach otwarcia zostaniecie Państwo poinformowani z należytym wyprzedzeniem.

Prezydent Miasta Biała Podlaska
Michał Litwiniuk


Wygenerowano w sekund: 1.33
3,710,957 unikalne wizyty