Serwis Samorzędowego Przedszkola Integracyjnego Nr 16 w Białej Podlaskiej

Ostatnie artykuły

Nawigacja

***


Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie online

-> Gości online: 7

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 10
-> Najnowszy użytkownik: irena bednarek

Nawigacja

Scenariusz zajęć - Ratownik medyczny - kto to taki?

Scenariusz zajęć

Data: 23 X 2013r.
Wiek dzieci: 5 – 6 lat
Temat: „Ratownik medyczny – kto to taki?” – spotkanie z ratownikiem medycznym.

Cel:

  • Przedstawienie wizerunku ratownika medycznego- przybliżenie jego pracy,
  • Rozwijanie zdolności wypowiadania się na temat pomagania innym,
  • Uświadamianie dzieciom konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia,
  • Rozwijanie zdolności posługiwania się prostymi przyrządami medycznymi,
  • Rozwijanie umiejętności efektywnego współdziałania w grupie.
Pomoce:
  • apteczka, obrazki dotyczące pracy ratownika medycznego, stetoskop, ciśnieniomierz, telefony zabawkowe, płyta CD z nagraniem piosenki.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

  1. Powitanie dzieci, przywitanie i przedstawienie gościa.
  2. Rozmowa gościa z dziećmi na temat:
    • Czym zajmuje się ratownik medyczny?,
    • Co zrobić, gdy komuś dzieje się krzywda lub gdy jesteśmy świadkami wypadku ( w domu, na palcu zabaw, na ulicy)?,
    • Przypomnienie numerów telefonów alarmowych, do koga można się z nich dodzwonić i w jaki sposób udzielać krótkiej, rzetelnej informacji na temat zdarzenia,
    • Dyskusja – zadawanie pytań przez dzieci.
  3. Zapoznanie z wyposażeniem apteczki, podkreślenie, że apteczka powinna znajdować się w każdym domu, w samochodzie, w przedszkolu, w szkole itp.
  4. Zabawa klasyfikacyjna
    Co potrzebne jest ratownikowi medycznemu do pracy? Dzieci oglądają rozłożone przed nimi obrazki różnych przedmiotów; rozpoznają je i nazywają. Wybierają te, które kojarzą im się z pracą ratownika i uzasadniają swój wybór.
  5. Przedstawienie przez ratownika zasad pierwszej pomocy:
    • sprawdzanie oddechu i tętna,
    • resuscytacja,
    • pozycja bezpieczna,
    • przemywanie ran,
    • zakładanie opatrunku,
    • usztywnianie kończyn,
    Zaprezentowanie działania różnych przedmiotów służących do ratowania życia:
    • mierzenie ciśnienia,
    • słuchanie bicia serca przez stetoskop.
  6. Zabawa „Dopasuj”.
    Nauczyciel przedstawia dzieciom ilustracje z samochodami straży pożarnej, policji i pogotowia, jak również sylwety poszczególnych pracowników (policjant, strażak, ratownik) i numery alarmowe. Zadaniem dzieci jest dopasować do siebie wszystkie elementy.
  7. Scenki dramowe – zabawa.
    Dzieci przy użyciu telefonu dzwonią na pogotowie, policję , straż pożarną. W rozmowie telefonicznej wyjaśniają dlaczego dzwonią, dokąd ma przyjechać karetka. Dzieci w zabawie wykazują się znajomością numerów alarmowych oraz własnego adresu.
  8. Taniec dla gościa w wykonaniu dzieci w podziękowaniu za przybycie i poprowadzenie zajęć.
  9. Wręczenie dzieciom upominków przez Ratownika medycznego - na pamiątkę jego wizyty. Zakończenie zajęć.

Opracowała: Magdalena Wojewoda

link do galerii - ***TUTAJ***
Wygenerowano w sekund: 0.06
2,923,750 unikalne wizyty