Serwis Samorzędowego Przedszkola Integracyjnego Nr 16 w Białej Podlaskiej

Ostatnie artykuły

Nawigacja

***


Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie online

-> Gości online: 3

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 10
-> Najnowszy użytkownik: irena bednarek

Nawigacja

Praca psychologa w Przedszkolu

Praca psychologa w przedszkolu

W przedszkolu zatrudniony jest na pół etatu psycholog mgr Anna Dryżałowska. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu lub w razie potrzeby częściej. Psycholog w przedszkolu podejmuje decyzję o objęciu szczególną opieką dziecka na podstawie własnych obserwacji, na wniosek dyrektora, wychowawcy, nauczyciela prowadzącego zajęcia specjalistyczne (np. logopedy) bądź rodzica. Na co dzień psycholog: - prowadzi zajęcia indywidualne o charakterze terapeutycznym, ogólnorozwojowym oraz ćwiczenia usprawniające konkretne funkcje rozwojowe

  • obserwuje podopiecznych w trakcie zajęć grupowych by dokonać oceny ich rozwoju
  • przygotowuje w razie potrzeby opienie psychologiczne poprzedzone wcześniejszą diagnozą
  • współpracuje z rodzicami i nauczycielami w rozwiązywaniu problemów wychowawczych
Do najczęściej stosowanych metod należą:
  • Metoda Weroniki Sherborne- system ćwiczeń ruchowych pod nazwą Ruch Rozwijający. Umożliwia dzieciom nauczenie się kontrolowania swego ruchu, panowania nad nim, wyładowania swojej energii, różnicowania płynności ruchu, czyniąc dzieci zdolnymi do kontroli nad swoim zachowaniem.
  • Metoda Paula Dennisona- Gimnastyka mózgu -usprawnia motorykę dziecka, nadaje płynność jego ruchom, usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową, stymuluje rozwój intelektualny poprzez pobudzanie, aktywizowanie pracy mózgu.
  • Zabawy i ćwiczenia relaksacyjne-relaksacja eliminuje niepożądane zachowania dzieci. Dziecko uczy się panowania nad swoim ciałem, pozwala na kontrolowanie gestów, czynów, pomaga w koncentracji uwagi i skupieniu się na wykonywanych czynnościach.
  • Bajka terapeutyczna: bajka terapeutyczna jest szczególnie dobrą metodą zmniejszania bądź usuwania lęku poprzez dostarczenie odpowiedniej wiedzy o osobach, przedmiotach, zdarzeniach wywołujących jego wystąpienie. Jest ona również bardzo dobrym sposobem na wzbogacanie osobowości dziecka.
  • Metoda bajkowych spotkań: to łatwa oraz skuteczna metoda stymulacji rozwoju intelektualnego dziecka. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w pracy z dzieckiem upośledzonym. W uczeniu się przez baśniowe spotkania występują wszystkie podstawowe elementy kształcenia wielostronnego (zgodnie z zasadami pedagogiki specjalnej) tj. uczenie się przez poznanie, przeżywanie, działanie. Ponadto dzięki baśni dziecko czuje się bezpiecznie. Treść baśni pozwala rozładować wiele napięć, opanować lęk, uspokoić wewnętrznie.

W swojej pracy psycholog niejednokrotnie wykorzystuje również edukacyjne programy komputerowe między innymi.: Wspomaganie Rozwoju, Mówiące Obrazki, Kubusiowe Przedszkole, co sprzyja aktywizowaniu uczniów, wywołuje ich pozytywną motywację do nauki przez uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego a także wzbogaca proces kształcenia.

Anna Dryżałowska

Wygenerowano w sekund: 0.10
5,464,851 unikalne wizyty